Bio-psycho-sociální zdraví člověka do značné míry určují jeho rodinné poměry. Martin Apoštol hledá své kořeny, aby (doslova) našel svou ztracenou rovnováhu.

Jasmína se umí radovat a žít, přesto se jí podlamují kolena. Už byla několikrát na operaci a vždycky se znovu něco pokazilo. Co se děje? Nad obrázky jsme se potkaly teprve dvakrát. Co říkají?

Pohledem zavadila o první obrázek. Nedokončí ho, ale užije si, že ho nepotřebuje, že si s ním může dělat, co chce. Přidala barvu na bledé postavy. Podivila se, proč jsou tak velké a neohrabané, hlavně ta jedna. No co, stejně ten obrázek zahodí.

Obrázek nepřinesla. Trochu se ošívala a pak se zeptala, proč má malovat takové obrázky. 

„Jaké obrázky?“ 

„Takové, které se mě netýkají. Nevím, proč mám malovat přísloví, pohádku a nevím ani, proč bych měla malovat tu Slepou ulici. Radši bych malovala něco, co se mě týká, něco, co řeším,“ řekla ta milá ž...

Nešlo jí to, zkazila už dvě čtvrtky. Rozhodla se, že to naposledy zkusí, pak to sbalí. Udělala pár tahů štětcem a okamžitě bylo jasné, že to je ten obrázek, který čekal uvnitř ní. Už žádný igelit, ale syrové maso. Šlo se rovnou do sklepení.

Milena je čtyřicetiletá vdaná žena, středoškolačka, pracuje jako úřednice. Svému obrázku dala název "Před kostelem". Povídaly jsme si o neobvyklé kombinaci noční košile, dámských lodiček a jízdního kola. O tom, proč se kolo z nějakého důvodu nevešlo do obrazu. Uvažovaly jsme nad úlohou dvou s...

Je to místo, kde se dá bezpečně experimentovat s novým způsobem fungování mezi lidmi. Bez rizika, že poničíme své životně důležité vztahy, se tady pokoušíme získat zdravou sílu a odložit rezavé zbraně.

Artekruhy jsou pro obyčejné lidi, kteří neumí malovat. Oslovujeme člověka, který je unaven povinnostmi, necítí se kompetentní, rád by se ze svého místa posunul dál.

Lehkost a mír v duši získáme, když se osvobodíme od vztahů našeho života, od všech vztahů, zvláště těch problematických a neúplných. Přesněji řečeno, chceme se osvobodit od vyčerpávající potřeby prožívat své vztahy úkorně.

Tuhle knihu chcete mít v knihovně. Autoři jdou moudře a elegantně daleko za rámec toho, co dnes považujeme za psychosomatický přístup. Neléčí jen nemocného člověka, ale pracují s celou jeho rodinou. Lidské příběhy se vyvíjejí přes generace a tvoří téma a příchuť celého rodu.

S obrázkem zacházíme jako se symbolickým prostředím, ve kterém se ukazují a zpřehledňují mezilidské vztahy. Obrázek je naše (bez)myšlenková mapa. Autor ho daruje sobě.

Please reload

Archiv článků
Please reload

ARTEKRUHY 
na facebooku
  • Facebook Social Icon

Vladislava Marková

©2016-2020

vladka.markova@gmail.com

www.artekruhy.cz

tel. 606 242 630

IČ 482 35 601

Provozovna: U Tří lvů 294/4, České Budějovice

Artekruhy®

Artedialogy®

ochranné známky vydal ÚPV

pod č. 362242 a č. 363849